اخبار

جزئیات کامل طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی استان زنجان اعلام شد.

جزئیات کامل طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی استان زنجان اعلام شد.
سرپرست مدیریت کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان زنجان جزئیات کامل طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی استان زنجان را اعلام کرد .
   

به گزارش روابط عمومی اداره  کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان سرپرست مدیریت کارآفرینی و اشتغال با اعلام جزئیات طرح کارورزی هدف از اجرای این طرح را افزایش قابلیت جذب و اشتغال فارغ التحصیلان از طریق انتقال مهارت و تجربه در محیط کاربران ورود به بازارکار ،ایجاد انگیزه کارآفرینی و کسب و کار در دانش آموختگان،ارتقاء اخلاق و صلاحیت حرفه ای آنان و فراهم ساختن زمینه انتقال دانش از دانش آموخته به بنگاه اقتصادی اعلام کرد.

وی گفت : کلیه دانش آموختگان دانشگاهها و مراکز آموزش عالی داخل و خارج از کشور با مدرک تحصیلی مورد تائید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، تحت پوشش این طرح می باشند و کسانیکه جویای کار و متقاضی کارورزی هستند می توانند جهت ثبت نام به سامانه کارورزی به آدرس https://karvarzi.mcls.gov.ir مراجعه نمایند.دراین مرحله نیازی به مراجعه حضوری به اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان نمی باشد.

آبی پور در ادامه افزود : دانشجویان در حال تحصیل ، اتباع خارجی ، موظفین به گذراندن طرح کارورزی در رشته های گروه علوم پزشکی و متعهدین به اشتغال در دستگاههای اجرایی ، سازمان ها و نهادهای انقلاب اسلامی و بورسیه کلیه دستگاهها ، سازمان ها و نهادهای دولتی از دامنه پوشش طرح خارج می باشند.

سرپرست مدیریت کارآفرینی و اشتغال یادآور شد: حداکثر سن برای متقاضیان در مقاطع مختلف تحصیلی کاردانی 25 سال ، کارشناسی 28 سال ،کارشناسی ارشد و دکتری 32 سال می باشد که  به حداکثر سن دانش آموختگان دانشگاهی جویای کار ذکور که دوره خدمت نظام وظیفه را گذرانده اند 2 سال اضافه می شود. و دانش آموختگان دانشگاهی که دو سال قبل از ثبت نام در سامانه کارورزی به مدت 3 ماه یا بیشتر سوابق بیمه ای (تامین اجتماعی و یا خدمات کشوری) داشته اتد از شمول این طرح خارج می باشند.

وی در ادامه افزود : سپری شدن کمتر از 5 سال از تاریخ اخذ مدرک دانشگاهی (چنانچه خدمت نظام وظیفه پس از فارغ التحصیلی انجام شود .مدت آن در این بند نیز لحاظ می گردد.) دارا بودن کارت پایان خدمت یا معافیت برای متقاضیان ذکور و نداشتن عدم سابقه در دوره کارورزی و سپری شدن حداقل 2 ماه از ثبت نام در مراکز کاریابی و مشاوره شغلی از شرایط کارورزی می باشد .

 

به گفته این مقام مسئول ، واحد پذیرنده باید دارای مجوز فعالیت از دستگاه اجرایی ذیربط و مجوز آموزش کارورزی از سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور باشد . هر واحد پذیرنده به ازای هر 3 نفر شاغل بیمه شده صرفاً مجاز به پذیرش یک نفر کارورز می باشد.واحدهای پذیرنده دارای مجوز فعالیت از وزارت جهادکشاورزی و شرکت های دانش بنیان دارای مجوز از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، همچنین استان های کمتربرخوردار شامل کرمانشاه ،کردستان ،ایلام ، سیستان و بلوچستان ، لرستان ، چهارمحال  و بختیاری  و کهکیلویه و بویر احمد (بغیر از مرکز استان ) به ازای هر 2 نفر شاغل بیمه شده مجاز به پذیرش یک نفر کارورز می باشند. واحدهای پذیرنده دارای 1 یا 2 نفر شاغل بیمه شده صرفاً مجاز به پذیرش یک نفر کارورز می باشد. واحد پذیرنده که دارای پروانه کسب می باشد  باید حداقل 1 سال از تاریخ صدور آن گذشته باشد.

آبی پور افزود : واحد پذیرنده ای که پس از گذشت 2 ماه از شروع دوره بدون دلیل موجه و مورد تائید دستگاه اجرایی از ادامه آموزش به کارورز امتناع نماید تا مدت یکسال از پذیرش کارورز جایگزین محروم می گردد.و در صورت کاهش نیروی کار بیمه شده واحد پذیرنده در طول مدت مشارکت طرح ، مجوز پذیرش و آموزش کارورز واحد مذکور توسط دستگاه ناظر ابطال و برای مدت 2 سال حق ارائه آموزش مهارت کارورزی را نخواهد داشت. چنانچه واحد پذیرنده برای مدت 2 سال متوالی یا سه سال متناوب نسبت به افزایش نیروی کار خود اقدام ننماید از شمول اجرای طرح کارورزی خارج می شود.

آبی پور بیان داشت : طول دوره کارورزی حداق 4 ماه و حداکثر 6 ماه برای هر کارورز متناسب با ظرفیت بنگاه و استانداردهای آموزشی مهارت تعیین می گردد. و در بعضی فعالیت های مستقر در مناطق محروم و کمتر برخوردار کشور ، بنا به تشخیص دستگاه ناظر و توافق واحد پذیرنده و اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی حداکثر دوره برای هر کارورز تا 9 ماه قابل افزایش می باشد و مدت آموزش بر اساس استانداردهای آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به نحوی تعیین می گردد که کارورز هر ماه حداق 100 ساعت و هر روز حداقل 4 و حداکثر 8 ساعت (در حد فاصل ساعت 6 صبح الی 20 عصر) از آموزش عملی بهره مند شود.

سرپرست مدیریت کارآفرینی و اشتغال در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که دستگاه ناظر بر اساس مقررات جاری صنعت بیمه و در قالب قرارداد با یکی از شرکت های بیمه گر مورد تائید بیمه مرکزی کشور نسبت به پوشش مسئولیت مدنی کارورزان اقدام می نماید گفت : سقف کمک هزینه آموزشی کارورزان در سال 1396 به صورت میانگین ماهیانه سه میلیون و یکصد هزار (3100000 )ریال تعیین می گردد.که توسط دستگاه ناظر به تناسب حضور کارورز در واحد پذیرنده و مقطع تحصیلی (کاردانی تا 2700000 ریال ،کارشناسی تا 3100000 ریال ، کارشناسی ارشد و دکتری 3500000 ریال ) ، در طول دوره محاسبه و حداکثر در سه مرحله ، به گونه ای که مرحله آخر پس از موفقیت کارورز در آزمون سنجش مهارت و یا صدور گواهی پرداخت می گردد.

وی درپایان افزود :  عدم ایجاد حق برای کارورز و عدم تعهد برای واحد پذیرنده کارورز جهت جذب و استخدام موقت یا دائمی کارورز و شمولیت قوانین کار و تامین اجتماعی برای وی و بهره مندی از مزایای پرداخت 100 درصد حق بیمه سهم کارفرما توسط دولت به مدت 2 سال در صورت بکارگیری و جذب کارورزان مقطع کارشناسی و بالاتر از مزایای این طرح می باشد .

۹ شهریور ۱۳۹۶ ۱۳:۳۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید