اخبار

برنامه‌ریزی برای ایجاد 280 تا 300 هزار شغل روستائی

برنامه‌ریزی برای ایجاد 280 تا 300 هزار شغل روستائی
معاون امور روستاها و مناطق محروم رئیس جمهور گفت: تلاش داریم در سال‌جاری 280 تا 300 هزار شغل روستائی در این مناطق ایجاد شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار روفاه اجتماعی استان زنجان به نقل از خبرگزاری فارس  سید ابوالفضل رضوی در زنجان اظهار کرد: با اشاره به اینکه مساله روستا در کشور متاسفانه در برهه‌ای از زمان مورد غفلت واقع شد، تصریح کرد: این موضوع در مورد عشایر نیز اتفاق افتاده است.

  

معاون امور روستاها و مناطق محروم رئیس جمهوربا اشاره به اینکه اهالی روستا و عشایر دو تولید کننده اصلی در کشور هستند، عنوان کرد: باید به این اقشار به چشم تولیدکنندگان توانمند توجه می‌شد.

وی با اشاره به اینکه اخیرا به اهالی روستا و عشایر بیش از گذشته توجه شده است، افزود: یقینا باید زحمات روستائیان در جامعه دیده شده و مورد توجه قرار گیرد.

معاون امور روستاها و مناطق محروم رئیس جمهور با اشاره به اینکه اخیرا موضوع تولید توسط روستائیان در کشور مورد توجه قرار گرفته است، گفت: زمانی وقتی حرفی از تولیدگران و تولیدکننده می‌شد همه به دنبال صنعتگران و معدنکار می‌رفتند و متاسفانه کمتر در مورد کشاورزان فکر می‌شد.

رضوی با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید کاری کرد که در دولت‌ها بی‌سابقه بود و آن ارائه لایحه دو فوریتی برای اشتغال روستائیان و عشایر بود، افزود: دولت‌ها لوایحی را برای اشتغال روستائیان دادند، ولی دارای دو فوریت نبود و دولت یازدهم این را مدیون رهنمون‌های مقام معظم رهبری بوده است.

وی با اشاره به اینکه براساس منویات رهبری و شعار سال مبنی بر اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید دولت به صورت جدی به موضوع تولید و اشتغال تاکید کرده است، عنوان کرد: مجلس در مردادماه لایحه 1.5 میلیارد دلاری اختصاص اعتبار برای ایجاد اشتغال در روستاها را تصویب و شورای نگهبان تایید و رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ کرد.

معاون امور روستاها و مناطق محروم رئیس جمهور خاطر نشان کرد: سازمان برنامه و بودجه، امور روستایی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری هم آیین‌نامه اشتغال در روستاها را به تصویب رسانده و به زودی برای اجرا به دولت داده می‌شود.

رضوی با بیان اینکه برنامه‌ریزی داریم، در سال‌جاری 280 تا 300 هزار شغل روستائی در این مناطق ایجاد شود، عنوان کرد: در سال گذشته 160 هزار شغل در این مناطق ایجاد شده بود.

وی با بیان اینکه در پنج ساله برنامه ششم معدل اشتغال پایدار روستایی 364 هزار قرار گرفته است، ادامه داد: باید در سال‌های آینده برنامه‌ریزی بر ایجاد شغل بالای 400 نفر باشد تا به میانگین مورد نظر رسید.

معاون امور روستاها و مناطق محروم رئیس جمهور با اشاره به اینکه اگر متوسطه سرانه هر شغل 40 میلیون تومان باشد سالانه 15 هزار میلیارد تومان اعتبار برای اشتغال در روستاها نیاز است، افزود: امسال این اعتبار در مجلس برای فعالیت‌ها در بخش روستاها دیده شده است.

رضوی خاطر نشان کرد: بانک‌های عامل نیز باید به میزان 5 هزار و 500 میلیارد تومان پرداخت کنند که با اعتبارات دولتی 11 میلیارد تومان خواهد شد.

وی با بیان اینکه در دولت دوازدهم ایجاد نواحی صنعتی در روستاها در دستور کار قرار دارد، افزود: در هر دهستان یک ناحیه صنعتی ایجاد می‌شود.

۲۱ شهریور ۱۳۹۶ ۰۷:۵۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید