اخبار

اعزام هیئت تجاری استان به کشور ترکمنستان درآبان ماه

اعزام هیئت تجاری استان به کشور ترکمنستان درآبان ماه
دبیر اتاق تعاون استان زنجان گفت: بر اساس مصوبه کارگروه صادرات، مجوز اولیه برای اعزام هیئت تجاری استان به کشور ترکمنستان اخذ شده و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، 11 آبان ماه امسال، عازم عشق‌آباد می‌شود

محسن جاویدان با بیان اینکه در این هیئت ترکیبی از بخش دولتی، خصوصی و تعاونی از 4 استان کشور حضور خواهند داشت، ابراز کرد: با توجه به اینکه این کشور در دهه‌های اخیر و پس از فروپاشی شوروی، صحنه رقابت‌های مهم بین‌المللی بوده و مراکز قدرت حضور فعالی در این منطقه داشته‌اند، تصمیم به حضور در این کشور گرفته شد.
وی ادامه داد: علی‌رغم اینکه کشور ما کوتاه‌ترین مسیر را از مرز تا مرکز این کشور (عشق‌آباد) به فاصله 38 کیلومتر دارد، این امر بهترین شرایط را برای توسعه صادرات استان با این کشور فراهم کرده و با توجه به روابط مناسب سیاسی با این کشور، این مزیت‌ها بیشتر شده است که امیدواریم بتوانیم از این مزیت‌ها استفاده لازم را بکنیم.
این فعال بخش تعاون، به مزیت‌های این کشور اشاره کرد و یادآور شد: بیشترین مزیت این کشور در نفت و گاز و مواد اولیه مرتبط با پتروشیمی است. ظرفیت بنزین این کشور شرایط خوبی را پیش آورده و در صورت اینکه بتوان از این ظرفیت نیز استفاده کرد، بی‌شک دستاورد خوبی برای کشور و استان به همراه خواهد داشت.
دبیر اتاق تعاون خاطرنشان کرد: در ارزیابی‌های صورت گرفته، مشخص شد که کشور در این سال‌ها نتوانسته از این قابلیت‌های ترکمنستان بهره‌برداری کند و از این غفلت، دیگر کشورها استفاده لازم را کرده‌اند. در حال حاضر پروژه‌هایی برای کار مشترک تعریف شده که در صورت اجرا، گام‌های بلندی در تحکیم روابط دو کشور برداشته خواهد شد.
جاویدان با اشاره به اینکه کشت پنبه و توانمندی‌های بخش معدن، می‌تواند از زمینه‌های مناسب همکاری بین دو کشور باشد، بیان کرد: استان از ظرفیت‌ها و مزیت‌های خوبی در زمینه ریسندگی و بافندگی برخوردار است و می‌توان با توجه به رشد این بخش‌ها در ترکمنستان، از توانمندی آن‌ها در راستای افزایش قابلیت‌های استان استفاده کرد.
وی ادامه داد: از دیگر زمینه‌های مشترک برای همکاری، بخش حمل و نقل می‌باشد. همچنین در زمینه تبادل برق، صادرات و واردات زغال‌سنگ، انرژی‌های نو، کشاورزی و صنایع و معادن، صادرات فن‌آوری‌های مرتبط با توسعه آبیاری کشاورزی و خدمات فنی و مهندسی می‌توان اقدامات مشترکی انجام داد. با توجه به اینکه کشاورزی ترکمنستان سنتی است، این بخش نیز می‌تواند جزو اهداف برای انجام کار مشترک باشد

۲۸ مهر ۱۳۸۹ ۰۹:۲۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید