اخبار

بخش تعاون ظرفیت‌های بسیار خوبی برای ایجاد اشتغال در کشور دارد

بخش تعاون ظرفیت‌های بسیار خوبی برای ایجاد اشتغال در کشور دارد
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با بیان اینکه بخش تعاون ظرفیت‌های بسیار خوبی برای ایجاد اشتغال در کشور دارد، افزود: با کمک این بخش می‌توان فرصت‌های شغلی پایداری را در کشور ایجاد کرد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کارورفاه اجتماعی استان زنجان محمد رضا یوسفی با تاکید بر اینکه در سال‌جاری قرار است، 971 هزار شغل در سطح کشور و بر اساس برنامه ششم توسعه ایجاد شود، اظهار کرد: با این تعداد اشتغالزایی، 0.8 درصد از بیکاری رفع می‌شود.

وی با اشاره به اینکه رویکرد برنامه ششم توسعه توجه به کسب و کارهای کوچک و کارآفرینی است، تصریح کرد: از سویی اشتغالزایی در بخش تعاون، ارزان‌تر از سایر بخش‌ها است و با 30 میلیون تومان سرمایه‌گذاری می‌توان یک فرصت شغلی ایجاد کرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با بیان اینکه باید در بخش تعاون ظرفیت‌سازی شود، افزود: دولت بر اساس برنامه فراگیر اشتغال ابلاغ شده به استان‌ها، ایجاد 650 هزار فرصت شغلی را در برنامه فراگیر اشتغال در دستور کار خود قرار داده که 10 درصد از آن به بخش تعاونی‌ها تعلق دارد.

یوسفی با تاکید بر اینکه در مجموع 65 هزار فرصت شغلی در سطح کشور توسط تعاونی  ایجاد خواهد شد، اضافه کرد: بر اساس اسناد بالادستی، سند چشم‌انداز 20 ساله و برنامه‌های پنجم و ششم توسعه، قرار بود سهم بخش تعاون از اقتصاد 25 درصد باشد، اما سهم این بخش فقط 5 درصد است و به دلایل مختلفی محقق نشده است.

وی با اشاره به اینکه بخش خصوصی و تعاونی فقط 20 درصد از اقتصاد کشور را تشکیل می دهد، یادآور شد: مقرر بود، 30 درصد از در آمد حاصل از  واگذاری‌ بنگاه‌های اقتصادی دولتی به بخش تعاونی‌ها انجام شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با اشاره به اینکه باید اعتماد به تعاونی‌ها در بخش دولتی نهادینه شود، افزود: این انتظار یکی نیازهای اساسی بخش تعاون است.

یوسفی تغییر رویکردها و نگاه سنتی به بخش تعاون را از دیگر عوامل تاثیرگذار عنوان کرد و گفت: همچنین باید در راستای اصلاح ساختار مدیریتی بخش تعاون نیز برنامه ریزی  کرد.

وی با تاکید بر اینکه با نگاه‌های سنتی نمی‌توان بخش تعاون را توسعه داد، ادامه داد: هم‌گرایی و هم‌افزایی بین تشکل‌های تعاون اهمیت داشته اما شاهد این همگرایی در استان نیستیم و اختلاف آرا مانع از پیشرفت است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با بیان اینکه 4 هزار و 321 تعاونی با عضویت 959 هزار و 835 نفر در استان ثبت شده است، یادآور شد: تعداد اشتغالزایی این شرکت‌ها، 43 هزار و 402 نفر است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان بیش از 50 درصد از حساب‌های مربوط به حساب شبا در بانک توسعه تعاون استان زنجان افتتاح شده است، افزود: در صورت پرداخت سود سهام عدالت، رقم قابل توجهی خواهد بود.

یوسفی با اشاره به اینکه در مجموع 19 تعاونی از محل تسهیلات طرح رونق برخوردار شده‌اند و 121 شغل، در این بخش حفظ شده است، ادامه داد: 17 تعاونی استان هم از سایر منابع مالی استفاده کرده‌اند.

وی با بیان اینکه هفت واحد شرکت تعاونی ویژه سهام عدالت با عضویت بیش از 745 هزار نفر فعال هستند، افزود: تعاونی‌های فعال مسکن مهر هم 739 واحد در دست اجرا دارند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه 309 هزار و 635 نفر عضو تعاونی‌های بانوان در استان زنجان هستند، تصریح کرد: 114 واحد تعاونی در استان زنجان است که 70 درصد اعضای آن را بانوان تشکیل می‌دهند.

 

۲۸ شهریور ۱۳۹۶ ۱۱:۴۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید