اخبار

اجرای پروژه‌های مشترک با ترکمنستان گام‌ بلندی برای تحکیم روابط دو کشور است

اجرای پروژه‌های مشترک با ترکمنستان گام‌ بلندی برای تحکیم روابط دو کشور است
دبیر اتاق تعاون استان زنجان گفت: امیدواریم با اجرای پروژه‌های مشترک با کشور ترکمنستان گام‌های بلندی در تحکیم روابط دو کشور برداشته شود.

محسن جاویدان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار داشت: بر اساس مصوبه کارگروه صادرات، مجوز اولیه برای اعزام هیئت تجاری استان به کشور ترکمنستان اخذ شده و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، 11 آبان ماه سال جاری این هیئت عازم عشق‌آباد می‌شود.
وی با بیان اینکه در این هیئت ترکیبی از بخش دولتی، خصوصی و تعاونی از چهار استان کشورمان حضور دارند، ادامه داد: با توجه به اینکه این کشور در دهه‌های اخیر و پس از فروپاشی شوروی، صحنه رقابت‌های مهم بین‌المللی بوده و مراکز قدرت حضور فعالی در این منطقه داشته‌اند، تصمیم به حضور در این کشور گرفته شده است.
دبیر اتاق تعاون استان زنجان بیان داشت: با وجود اینکه کشور ما کوتاه‌ترین مسیر را از مرز تا مرکز این کشور به فاصله 38 کیلومتر دارد، این امر بهترین شرایط را برای توسعه صادرات استان با این کشور فراهم کرده است.
وی عنوان داشت: وجود نفت و گاز و مواد اولیه مرتبط با پتروشیمی از مزیت‌های این کشور محسوب می‌شود که امیدواریم در این سفر دستاورد خوبی برای کشور و استان زنجان به دست آید.
دبیر اتاق تعاون خاطرنشان کرد: در ارزیابی‌های صورت گرفته، مشخص شد که از ظرفیت‌های ترکمنستان به نحو مطلوبی بهره‌برداری نشده است، که امیدواریم با پروژه‌های مشترک، گام‌های بلندی در تحکیم روابط دو کشور برداشته شود.
جاویدان با اشاره به اینکه کشت پنبه و توانمندی‌های بخش معدن، می‌تواند از زمینه‌های مناسب همکاری بین دو کشور باشد، اضافه کرد: استان زنجان از ظرفیت‌ها و مزیت‌های خوبی در زمینه ریسندگی و بافندگی برخوردار است و می‌توان با توجه به رشد این بخش‌ها در ترکمنستان، از توانمندی آنها در راستای افزایش قابلیت‌های استان استفاده کرد.
وی خاطرنشان کرد: بخش حمل و نقل، تبادل برق، صادرات و واردات زغال ‌سنگ، انرژی‌های نو، کشاورزی و صنایع و معادن، صادرات فناوری‌های مرتبط با توسعه آبیاری کشاورزی و خدمات فنی و مهندسی از دیگر زمینه‌های مشترک برای همکاری بین دو کشور محسوب می‌شود

۴ آبان ۱۳۸۹ ۱۱:۳۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید