اخبار

عملکرد ضعیف بانک ها در ارائه تسهیلات برای نوسازی واحدهای تولیدی

عملکرد ضعیف بانک ها در ارائه تسهیلات برای نوسازی واحدهای تولیدی
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: ارائه تسهیلات توسط بانک های استان زنجان به طرح رونق و بازسازی و نوسازی واحدهای تولیدی کند است.

شهرام طهماسبی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان با بیان اینکه بانک های استان عملکرد خود را در نیمه نخست سال جاری ارائه نکرده اند، افزود: روند ارائه تسهیلات توسط بانک های استان به طرح های رونق و بازسازی و نوسازی واحدهای تولیدی کند است.

وی با تاکید بر اینکه ارائه تسهیلات بانکی استان نباید به یک بخش معطوف شود، ادامه داد: ارائه تسهیلات بانکی باید توام با لحاظ اسناد توسعه ای استان ارائه شود.

طهماسبی با بیان اینکه در بخش کشاورزی وثیقه روستائیان توسط سیستم بانکی پذیرفته نمی شود، اذعان داشت: ارائه تسهیلات به بخش کشاورزی و عدم توجه به توسعه بخش‌های مهمی که در استان هدف‌گذاری شده، همچون بخش آی تی، گردشگری و حمل و نقل مناسب نیست.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان به مانع تراشی بانک ها در زمینه ارائه تسهیلات به بخش های مختلف اشاره کرد و گفت: در برخی مواقع بدنه کارشناسی در بانک ها برای طرح های تخصصی اقدامات جاری را با کندی انجام می دهند و همچنین بانک مسکن پرداخت تسهیلات بافت فرسوده را در استان متوقف کرده است.

 طهماسبی افزود: برخی موانع برای ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی شناسایی شده که یکی از آن ها وضعیت همراهی سیستم بانکی بوده که با کندی همراه است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ارائه تسهیلات بانک های استان به طرح رونق و بازسازی و نوسازی واحدهای تولیدی را کند است، گفت: در شرایط فعلی تنها یک چهارم منابع سیستم بانکی استان مطابق با برنامه های توسعه ای استان کارسازی می شود و مابقی منابع مطابق با شرایط داخلی بانک ها پرداخت می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: ۲۰  هزار میلیارد تومان برای طرح رونق، ۱۰ هزار میلیارد تومان برای نوسازی واحدهای تولیدی و ۱.۵ میلیارد دلار برای اشتغال و توسعه مناطق روستایی پیش بینی شده که برای موفقیت در جذب مناسب آن نیازمند اقدامات تیمی و همکاری جدی سیستم بانکی هستیم.

طهماسبی  با تاکید بر اینکه بانک ها برای برون رفت از شرایط فعلی باید از  بدنه کارشناسی دستگاه های اجرایی استفاده کنند، گفت: بانک های استان عملکرد خود را در نیمه نخست سال جاری ارائه نکرده اند و ارائه گزارش کامل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به مرکز نیازمند ارائه گزارش های کامل بانک ها بوده و این شرایط زیبنده استان نیست.

وی افزود: متاسفانه طی سالجاری بانک ها عملکرد خوبی نداشته اند و باید نسبت به رفع مسائل و مشکلاتی که باعث ایجاد چنین شرایط شده تلاش شود تا رویکرد شرایط اعطای تسهیلات بانکی به طرح ها تغییر کند.

۱۸ مهر ۱۳۹۶ ۰۸:۲۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید