اخبار

عدم بازگشت فارغ‌التحصیلان، از مشکلات متنابه روستاها است

عدم بازگشت فارغ‌التحصیلان، از مشکلات متنابه روستاها است
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان با بیان اینکه برنگشتن فرزندان به روستا پس از فارغ‌التحصیلی و زیاد شدن جاذبه‌های شهری، آفتی است که روستا را تحت تاثیر قرار داده است، گفت: باید در این زمینه اقدامات لازم برای اشتغالزایی روستائیان صورت گیرد.
شهرام طهماسبی ظهر امروز در همایش روستا تعاون با بیان اینکه سهم اشتغال کشور در حوزه کشاورزی بیش از 30 درصد است، اظهار کرد: در کشورهای پیشرفته بخش کشاورزی اشتغال پنج تا ۱۵ درصد بیشتر ندارد، ولی ارزشی که آنها خلق می‌کنند سه تا چهار برابر بیشتر از کشور ما است.

وی با اشاره به اینکه ما نگاه درستی به روستا نداشتیم، تصریح  کرد: توسعه و تامین فقر نتیجه این الگو بوده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان با اشاره به اینکه پس از انقلاب نیز تلقی ما از روستا درست نبود و ابزاری بوده است، تصریح کرد: پس از انقلاب ریخت‌شناسی در اولویت قرار گرفت و بحث زیرساختی روستاها به حاشیه رفت.

طهماسبی با اشاره به اینکه با وجود بالا بردن امکانات ترکیبات روستاها به هم ریخت و با این وجود مهاجرت کاهش پیدا نکرد، گقت: قالب کردن چهار دیواری بدون توجه به معماری روستاها از دیگر اشتباهاتی بود که در این حوزه رخ داد.

وی با اشاره به اینکه به عقیده مسؤولان نیاز روستاها فقط جاده بوده و در این زمینه اقدامات متعددی صورت گرفته است، گفت: در صورتی که نیاز این نبود و نیازهای زیرساختی و آموزش‌های حرفه‌ای برای روستائیان موضوعی بود که باید توجه می‌شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان همچنین به غفلت صورت گرفته در حوزه تولیدات روستایی و تجاری سازی آنها اشاره کرد و افزود: دخالت بیش از حد دولت در روستاها، ناهمگونی در اجرا و ناهماهنگی نهادهای شکل گرفته، نگاه مکانیکی به روستاها، نبود آموزش‌های توانمندسازی از دیگر اقداماتی بوده که کمکی به توسعه روستاها نکرده است.

طهماسبی با بیان اینکه امروزه روستائیان امکانات دارند، ولی تفکرات آنها هنوز قدیمی است و با این وجود نتوانسته‌ایم تفکرات آنها را به روز کنیم، بیان کرد: نگرش روستامحور باید در کنار برنامه‌های توسعه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه برنگشتن فرزندان به روستا پس از تحصیل و زیاد شدن جاذبه‌های شهری یک آفتی است که روستا را تحت تاثیر قرار داده است، گفت: باید در این زمینه اقدامات لازم برای اشتغالزایی روستائیان صورت گیرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان با اشاره به در مهجوریت ماندن کار تیمی در زندگی امروزی، افزود: همین امر موجب عدم موفقیت تعاونی‌ها شده در صورتی که تعاونی‌ها قابلیت تبدیل فرآورده‌های خامی به ارزش بسیار بالاتر را دارند.

طهماسبی با اشاره به اینکه با اجرای طرح روستا تعاون و بهره‌گیری بهتر از ظرفیت بخش تعاون روستایی یا تعاون قطب اقتصادی خواهد شد، افزود: در این صورت روستائیان نیاز به نگاه نه چندان درست شهری نخواهند داشت.

وی در ادامه به اقدامات دولت در راستای حمایت از روستائیان نیز اشاره کرد و گفت: یکی از موضوعات مورد توجه در برنامه ششم توسعه روستائیان هستند که مورد تاکید دولت است و علاوه بر آن در بخش اقتصاد مقاومتی نیز به بحث توسعه روستاها توجه ویژه شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان با بیان اینکه در ماده ۲۷ قانون برنامه ششم نیز تاکید اساسی به جایگاه روستا شده که باید ارتقا پیدا کرده و منزلت روستائیان و ظرفیت‌های مغفول روستا مورد توجه قرار گیرد، گفت: در قالب اجرای این طرح سالانه ۵ هزار روستا در چرخه توسعه روستایی قرار گرفته و سالانه ۱۰۰ هزار نفر در این طرح آموزش می‌بینند

۲۵ مهر ۱۳۹۶ ۰۸:۱۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید