اخبار

چالش‌های مدیریتی، مهم‌ترین دلیل ناموفق بودن تعاونی‌های روستایی

چالش‌های مدیریتی، مهم‌ترین دلیل ناموفق بودن تعاونی‌های روستایی
رئیس اداره توسعه و ترویج تعاون اداره‌کل تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی استان زنجان با اشاره به اینکه عمده‌ترین دلیل موفق نبودن تعاونی‌ها در کشور بحث‌های مدیریتی است، تصریح کرد: برای حل این مشکل باید افراد پاکدست با توان مدیریتی بالا شناسایی شوند تا تعاونی‌ها به سمت غیرفعال بودن حرکت نکنند.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان و به نقل از خبرگزاری ایسنا، منطقه زنجان، علی پاک‌منش با بیان اینکه در حال حاضر کشورمان در وضعیت اقتصادی خاصی به لحاظ تحریم‌ها قرار دارد، اظهارکرد: اعمال تحریم‌ها باعث بروز مشکل در حوزه صنعت و اشتغال شده است.  

وی با بیان اینکه در برهه فعلی جنگ در دنیا جنگ توپ و تفنگ نیست، تصریح‌کرد: جنگ آینده دنیا جنگ اقتصادی خواهد بود و قطعا کشوری در این جنگ حرفی برای گفتن خواهد داشت که از اقتصاد پویا و منسجم برخوردار باشد.  

این مسئول با اشاره به اینکه متاسفانه در حال حاضر با انبوهی از بیکاران در استان و کشور مواجه هستیم، تصریح کرد: اگر می‌خواهیم کشوری مستقل و پیشرفته با اقتصاد پویا داشته باشیم همه باید به نوبه خود در حوزه ایجاد اشتغال و کارآفرینی احساس مسئولیت کنیم.  

وی تاکید کرد: یکی از رویکردهای دولت تدبیر و امید در حوزه ایجاد اشتغال توجه ویژه به روستاها و استفاده از ظرفیت‌های روستایی برای توسعه اقتصادی است.  

پاک‌منش با اشاره به اینکه برنامه ششم توسعه دولت را موظف کرده است در طول این برنامه حداقل در پنج‌هزار روستا برنامه ویژه اقتصادی برای ارتقای اقتصادی روستاها اجرا شود، اظهار کرد: امسال سهمیه استان زنجان در این حوزه 90 روستا از این پنج‌هزار روستا است.  

وی با اشاره به اینکه سالانه باید در هزار روستا طرح روستا تعاون اجرا شود، عنوان کرد: دولت همچنین موظف است در طول برنامه ششم توسعه 54 خوشه کسب و کار تعریف و ایجاد کند.

این مسئول با اشاره به اینکه در اجرای ماده 27 قانون برنامه ششم دولت طرح تعاون روستا را مطرح کرده است، یادآور شد: بنا است در این طرح برنامه‌های دولت در غالب شرکت‌های تعاونی در روستاها اجرا شود.

وی با اشاره به اینکه شناسایی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های روستاها در حوزه اشتغال از اهداف اجرای طرح تعاون روستایی است، گفت: در این طرح ظرفیت‌های هر روستا بر اساس مزیت‌های موجود با کمک فرمانداری، دهیاران و شوراهای اسلامی شناسایی می‌شود. 

پاک‌منش با اشاره به اینکه عمده‌ترین دلیل موفق نبودن تعاونی‌ها در کشور بحث‌های مدیریتی است، تصریح کرد: برای حل این مشکل باید افراد پاکدست با توان مدیریتی بالا شناسایی شوند تا تعاونی‌ها به سمت غیر فعال بودن حرکت نکنند.

وی با بیان این مطلب که کشور ما در حوزه دامداری و کشاورزی برخوردار است، افزود: در حال حاضر بزرگ‌ترین مشکل کشاورزان روستایی کشور ما نداشتن بازاریابی خوب برای محصولات تولیدی است که این امر سبب می‌شود اکثر محصولات به دست دلالان بیفتد که ایجاد تعاونی‌های تامین نیاز در مناطق روستایی می‌تواند گامی مثبت در حل این مشکل باشد.  

در ادامه این جلسه نیز سرپرست بخشداری خرم‌دره، اجرای طرح تعاون روستا را در توسعه اقتصادی روستاها مثبت ارزیابی کرد و افزود: در راستای اجرای هر چه بهتر این طرح توسط دولت تدبیر و امید در مناطق روستایی تسهیلاتی با بهره 6 درصدی در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت و سند و نسق روستایی نیز به عنوان ضمانت پذیرفته می‌شود.  

شاهپوررضا کاظمی با بیان اینکه اجرای این طرح فرصت مناسبی برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی به ویژه برای افراد تحصیل‌کرده است، تصریح کرد: در اجرای این طرح شاخص‌های سرمایه‌گذاری و افراد تعاونی توسط خود اهالی مشخص می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه تولید باید در روستاها تجاری شده و از حالت سنتی خارج شود، اظهار کرد: متاسفانه هنوز آموزش‌های مهارتی برای توانمندسازی تولید در روستاها جدی گرفته نمی‌شود.

این مسئول با اشاره به اینکه اجرای طرح تعاون روستا در مناطق روستایی باعث جلوگیری از هدررفت سرمایه‌ها و مزیت‌های روستاها می‌شود، اظهار کرد: اجرای این طرح همچنین فرصت مناسبی به افراد تحصیل‌کرده روستا جهت استفاده از تحصیلات‌شان در راستای توسعه روستا و رشد اقتصادی روستا است.‌  

در ادامه این جلسه نیز رئیس اداره تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی شهرستان خرم‌دره با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه و قانون اساسی به نقش تعاون توجه ویژ‌ه‌ای شده است، اظهار کرد: طبق این برنامه حوزه تعاون باید 25 درصد اقتصاد کشور را در دست داشته باشد.

سیروس مرادی اظهار کرد: با توجه به اهمیت تعاون در حوزه اشتغال کشور و نام‌گذاری سال وزارت کار رسالت خود را با اجرای طرح تعاون روستا به‌عنوان یکی از مهم‌ترین طرح‌های اشتغازایی در کشور انجام می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه روستاهای شهرستان خرم‌دره از پتانسیل‌های بالایی در حوزه اشتغازایی برخوردار هستند، تصریح کرد: روستاها محور اصلی توسعه پایدار کشور با توجه به وضعیت کشور از لحاظ تحریم‌ها قلمداد می‌شوند لذا باید اهتمام لازم برای اجرای طرح تعاون روستا در مناطق روستایی شهرستان نیز وجود داشته باشد

۱۶ آبان ۱۳۹۶ ۱۳:۲۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید