اخبار

بهزیستی استان زنجان طرح محب را اجرا می کند

بهزیستی استان زنجان طرح محب را اجرا می کند
معاون امور پیشگیری بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه حوادث و بلایا نه تنها جسم انسان را دچار آسیب نموده بلکه بر روح و روان آنان نیز آسیب هایی را وارد می نماید از برگزاری دوره آموزشی و بازآموزی طرح محب در برخورد با بلایا و حوادث خبرداد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان و به نقل از روابط عمومی بهزیستی استان زنجان گل نساء آقا محمدی گفت : حوادث طبیعی خسارات زیاد و جبران ناپذیری را به دنبال دارد و آنچه مهم و ضروری است اتخاذ تدابیر و راهبردهایی است که خسارت های وارده را تا اندازه ای کاهش می دهد.

وی اظهار کرد : انسان و جامعه مدنی خود به عنوان بزرگترین و بهترین سرمایه می تواند نقش کلیدی در کاهش آسیب ها داشته باشد.

این مقام مسئول تصریح کرد : برنامه حمایت های روانی اجتماعی مبتنی بر جامعه پس از حوادث و بلایا برنامه هایی هستند که هدفشان بهبود روانشناختی اعضاء جامعه علاوه بر بهبوداجتماعی جوامع در کل است.

آقا محمدی با بیان اینکه مداخلات روانی اجتماعی شامل طیف گسترده ای از خدمات در حوزه سلامت روان است افزود: سلامت روان شرایطی از رفاه عاطفی و روانی است که فرد قادر است با استفاده از توانایی های عاطفی و شناختی خود عملکرد مناسبی داشته باشد و نیازهای روز مزه زندگی خود را تامین نماید.

وی گفت : این طرح به منظور پیشگیری و کاهش بروز مشکلات روانی اجتماعی در حوادث غیر مترقبه با مشارکت در ساختار دولتی و غیر دولتی است که در آن روانشناسان ، مشاوران و مددکاران اجتماعی شاغل در مراکز مشاوره بنام گروه های فوریتی محب بصورت داوطلبانه فعالیت می کنند.

معاون امور پیشگیری بهزیستی استان زنجان یاد آور شد: چالش امدادگران روانی اجتماعی همکاری با جمعیت آسیب دیده و تسهیل تلاش آنها برای بازیابی عملکرد جامعه جهت بازسازی جامعه بر مبنای نقاط قوتشان است.

وی آموزش های تخصصی از جمله مدیریت استرس ، مقابله با اضطراب ، کنترل خشم ، مشاوره سوگ ، کمک های اولیه روانشناختی ، بهداشت روانی در بلایا ، برای گروه های فوریتی را از اهداف اصلی فعالیت این گروه بر شمرد و ادامه داد : آموزش مهارت های مقابله با استرس و اضطراب برای محلات ، جهت توانمند سازی از دیگر اهداف این طرح است.

وی گفت : گروه فوریتی محب بصورت داوطلبانه و از ارگان های مختلف از جمله بهزیستی ، هلال احمر ، دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های مددکاری ، روانشناسی و اساتید دانشگاه که آمادگی خود را در این زمینه اعلام نموده و در این امر مهم فعالیت می نمایندتشکیل شده است.

گفتنی است: در حال حاضر 6 تیم فوریتی محب و 15 محله محب در شهرستان های ابهر ، خرمدره ، خدابنده ، طارم و ماهنشان تشکیل شده است که بصورت تخصصی آموزش دیده و آماده مداخلات و حمایت های روانی اجتماعی در حوادث و بلایا و شرایط اضطراری ارائه خدمات می نمایند.

۸ آذر ۱۳۹۶ ۰۹:۲۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید