اخبار

نبود مهارت مشکل نیروی آماده ورود به بازار کار

نبود مهارت مشکل نیروی آماده ورود به بازار کار
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان گفت: از مشکلات اساسی کشور متناسب نبودن سطح تحصیلات با شغل و مهارت مورد نیاز در جامعه است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان محمدرضا انصاری افزود: این سازمان در هر سطحی به متقاضیان آموزش می دهد، اما اعتمادی که باید بخش خصوصی به آموزش های ما داشته باشد، وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه باید برای نیازهای موجود که در آینده به آن محتاج خواهیم بود، برنامه داشته باشیم، تصریح کرد: نقشه راه در کشور برای این مسئله وجود ندارد، که بر اساس آن نیازها را بشناسیم و عمل کنیم.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان زنجان گفت: هم اکنون کشور بیشترین نیاز را به تکنسین دارای مدرک کاردانی و آچار به دست دارد تا افراد با سایر مدارک بالا.
وی با بیان اینکه باید از مدارس و سنین کودکی این مسائل را آموزش داد، تصریح کرد: این مهم با تعامل نزدیک بین دستگاهی با آموزش و پرورش امکان پذیر است.
انصاری تاکید کرد: اداره کل فنی و حرفه ای برای تسریع در آموزش دانشجویان استان نیازسنجی کرده و برای رفع نیاز فعلی این قشر برنامه دارد.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان زنجان با انتقاد از برگزاری برخی جلسات اداری غیر کاربردی و راهبردی، تاکید کرد: جلسه ای که دردی از درد جامعه دوا نکند، نباید برگزار شود.

انصاری اظهار کرد: برای اینکه مسئولان استانی با دستگاه های همکار و هم راستا تعامل کاربردی تر داشته باشند، لازم است از ریز وظایف آن دستگاه ها مطلع باشند، در حالی که گاهی مشاهده می شود اینچنین نیست.
وی افزود: این مساله زمانی اهمیت پیدا می کند، که در نبود اطلاعات کافی، نمی توان در رابطه با همکاری دوجانبه به درستی تصمیم گرفت و تعامل سازنده ای داشت.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان زنجان با بیان اینکه دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد بودن یعنی اینکه فرد می خواهد مرز دانش را رد کند، تاکید کرد: بازار کار نیازمند نیروی مهارت محور است و فردی که در مرز دانش تلاش می کند را نمی توان در چنین فضایی به کار گرفت.
وی یادآور شد: وقتی همان دانشجو هنوز بیکار است، یعنی یک جای کار ایراد دارد و همه اینها متوجه نظام آموزشی کشور با ساختارهای موجود است.
انصاری با بیان اینکه 5 هزار و 600 استاندارد در حوزه آموزش فنی و حرفه ای وجود دارد، گفت: چون نتوانستیم مهارت ها و استانداردهایی که در این سازمان آموزش می دهیم را در بین مردم تبیین کنیم، هنوز آموزش رسمی عالی و غیر رسمی مهارتی در کشور نتوانسته اند باهم ارتباط مستمر داشته باشند.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان زنجان با تشریح وظایف کلی سازمان آموزش فنی و حرفه ای در کشور، تصریح کرد: آموزش به تمامی علاقه مندان، شاغلان، در جوار کارخانه، جوار دانشگاه، مددجویان کمیته امداد، بهزیستی و زندانیان از جمله وظایف این سازمان است.
وی یادآور شد: با همه ارائه خدمات به تمامی این اقشار، در معرفی توانمندی ها و بالا بردن بهره وری جامعه ضعف داریم.

انصاری تاکید کرد: برای آموزش مهارت های مورد نیاز در کشور یک بانک اطلاعاتی شغلی نداریم و به همین جهت باید هر دانشگاه را با رشته ها و تعداد دانشجویانش به طور جداگانه بررسی کنیم، تا نیازسنجی ها را برای این قشر انجام دهیم.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان زنجان گفت: اشتغال را باید از سنین کودکی برای کودکانمان تعریف کنیم و یاد دهیم، باید فرهنگ های غلط آموزشی در خانواده ها مثل ایده آل بودن سه شغل خلبانی، مهندسی و دکتری را کنار گذاشت.
وی اظهار کرد: باید قبول کنیم جامعه مکانیک، راننده، فروشنده و کارگر ماهر هم نیاز دارد، باید با معرفی ظرفیت ها، شغل های خوب و مفید برای کودکان، آنها را در انتخاب راه آینده شان آزاد بگذاریم.
انصاری تصریح کرد: مساله آموزش موضوعی نیست که زودبازده باشد و بخواهیم سریع در آن به نتیجه برسیم، باید فرآیندهای طولانی آن برای تامین آینده نسل جدید را قبول کنیم.
وی با بیان اینکه هنوز ظرفیت های مورد نیاز را شناسایی نکرده ایم، تاکید کرد: آموزش و پرورش درباره مسئله مهم اشتغال راه را اشتباه طی می کند.
۱۱ آذر ۱۳۹۶ ۱۱:۱۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید