اخبار

سفر هیات تجاری استان به کشور ترکمنستان با محوریت اتاق تعاون صورت گرفت،

سفر هیات تجاری استان  به کشور ترکمنستان با محوریت اتاق تعاون صورت گرفت،
دبیر اتاق تعاون استان زنجان با تشریح دستاوردهای سفر هیات تجاری استان به کشور ترکمنستان، ابراز کرد: در خصوص ایجاد دفتر نمایندگی، صادرات و واردات کالا در زمینه های نساجی، برق، دامپروری و خدمات فنی و مهندسی مبادله اطلاعات شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون استان زنجان وبه نقل از خبرگزاری ایسنا منطقه زنجان محسن جاویدان گفت:مقرر شد در خصوص هر یک از موارد مذکور، پیگیری لازم توسط هر دو طرف انجام شود. ضمن اینکه اتاق تعاون استان به منظور پیگیری های تفاهمات انجام شده و آشنایی طرف ترکمنی با قابلیت های استان، از اتحادیه ها، صاحبان صنایع و تجار ترکمنستان برای سفر به استان دعوت به عمل آورد.

 این مقام مسئول با اشاره به روابط اقتصادی ایران و ترکمنستان، بیان کرد: یکی از مناطقی که توجه بسیاری از کشورها جهت انجام سرمایه گذاری را جلب کرده است، ترکمنستان می باشد؛ به طوری که کشورهای متعددی به انجام سرمایه گذاری در این کشور اقدام می کنند. البته ایران با توجه به همسایگی با این کشور و بُعد کم مسافت میان عشق آباد تا مرز ایران، داشتن توانایی های فنی لازم جهت مشارکت در برخی از طرح های سرمایه گذاری و با توجه به گستردگی و تنوع زمینه های جلب سرمایه های خارجی در ترکمنستان تاکنون استفاده شایسته از امکانات سرمایه گذاری در این کشور همچنین بهره گیری کافی از منابع کشور ترکمنستان به عمل نیاورده است.
 
دبیر اتاق تعاون زنجان با بیان اینکه در حال حاضر دولت ترکمنستان تمامی همت خود را در جهت گسترش بازارهای صادراتی خود و اصلاح زیر ساختها به کار گرفته است، یادآور شد: اولویت در سرمایه گذاری عمدتاً به طرح های نفت و گاز، منسوجات و گسترش سیستم حمل و نقل کشور داده شده است؛ به گونه ای که تاکنون حدود 278 قرارداد مشارکت در سرمایه گذاری که حدود 170 مورد آن در عشق آباد می باشد، به امضا رسیده است.
 
جاویدان وجود زمینه های مختلف همکاری اقتصادی میان دو کشور، سطح خوب روابط سیاسی و بعد کم مسافت میان ایران و عشق آباد را در جهت جلب سرمایه های خارجی و در اولویت قرار دادن ایران در تمامی زمینه های سرمایه گذاری مهم دانست و گفت: با توجه به اینکه ایران توانایی های فنی و اقتصادی لازم جهت مشارکت در برخی از طرح های سرمایه گذاری این کشور را دارد، ضروری است تا مسئولین امر توجه بیشتری به این فرصت ها نموده و در جهت گسترش روابط موجود و کسب این بازار، تلاش نمایند.
 
وی تصریح کرد: ایجاد مرکز تجاری جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد که استان می تواند در این خصوص طرح توجیهی لازم را تهیه و به سازمان توسعه تجارت پیشنهاد نماید، استمرار اعزام هیأت های تجاری و پیگیری تفاهمات انجام شده به ویژه هیأت اعزامی از استان، اطلاع رسانی از مزیت های نسبی و قابلیت های دو کشور ایران و ترکمنستان و تعیین رئوس همکاری های اولویت دار مشترک در زمینه سرمایه گذاری و واردات و صادرات و پذیرش هیأت تجاری از ترکمنستان در جهت آشنایی تجار و سرمایه گذاران از قابلیت های استان و ارتقاء سطح روابط اقتصادی بین دو کشور ضروری است.
 
این مقام مسئول به ویژگی های هیأت تجاری اعزامی از استان اشاره کرد و گفت: در ترکیب اعضـای این هیات، نمایندگان تشکل ها و شرکت های تعاونی و خصوصی (13 شرکت و تشکل)، ترکیب هیأت اعزامی را تشکیل می دادند؛ ضمن اینکه معاون توسعه تجارت خارجی سازمان بازرگانی استان به عنوان سرپرست هیأت و رئیس اداره توسعه صادرات سازمان بازرگانی استان، هیأت را همراهی کردند.
 
دبیر اتاق تعاون زنجان ادامه داد: اعضای هیأت اعزامی متشکل از 3 استان زنجان، گلستان و کهکیلویه و بویراحمد بودند و از مجموع 13 شرکت و تشکل حاضر در هیأت، 6 شرکت تعاونی و 7 شرکت خصوصی بود. همچنین در این سفر ملاقات با سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان، ملاقات با رایزن فرهنگی سفارت ایران در ترکمنستان، ملاقات با رایزن اقتصادی سفارت ایران در ترکمنستان، ملاقات با رئیس اتحادیه صاحبان صنایع و تجار ترکمنستان، تشکیل کمیته تخصصی سه گانه صنایع، کشاورزی و خدمات بازرگانی و فنی و مهندسی و تشکیل جلسات در محل اتحادیه با حضور نمایندگان شرکت ها و صاحبان صنایع صورت گرفت.
۱۵ آذر ۱۳۸۹ ۰۸:۰۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید