اخبار

اشتغال، از مهم‌ترین مسائل معلولان است

اشتغال، از مهم‌ترین مسائل معلولان است
نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان گفت: معلولان نیازمند توانمندسازی هستند و اشتغال، از مهم‌ترین مسایل معلولان است.
 

آیت‌الله علی خاتمی  در مراسم روز جهانی معلولان، اظهار کرد: بخشی از مسایل مربوط به معلولیت، اجتناب‌ناپذیر است اما بخشی دیگر قابل پیشگیری است و یا حداقل می‌توان از تبعات ناشی از معلولیت کاست. در حال حاضر نیز حدود 20 هزار نفر در استان به دلایل مختلف از معلولیت رنج می‌برند و شعار «خواستن، توانستن است» باید در حد نسبی مورد توجه مسئولان باشد؛ در واقع آن‌چه که به عنوان پیشگیری از بروز معلولیت عنوان می‌شود، وظیفه حکومت‌ها و متولیان امر بهداشت جامعه است و در مقابل تعدادی از معلولیت‌ها نیز اجتناب‌ناپذیر است و به خاطر اتفاقاتی مثل جنگ، زلزله، سیل و حوادث جاده‌ای رخ می‌دهد.

 

امام جمعه زنجان با بیان این‌که متاسفانه بیش از 60 درصد تلفات جاده‌ای به خاطر عامل انسانی رخ می‌دهد، ادامه داد: زیرساخت‌های زندگی شهری و نقل و انتقال باید به گونه‌ای باشد که معلولان با مشکلات حرکتی مواجه نشوند. امروز 15 درصد از جمعیت جهان به نوعی دارای معلولیت هستند ولی همگی شهروند بوده و باید از برابری فرصت‌ها در عرصه‌های زندگی بهره‌مند شوند. تحقق این مهم نیز وظیفه مدیریت شهری است. اقداماتی هم صورت گرفته است ولی کافی نیست و همه اقدامات حلقه‌وار با یکدیگر ارتباط دارند.

 

وی با تاکید بر این‌که معلولان باید از وسایل حمل و نقل مناسب‌سازی شده بهره‌مند شوند و در عرصه‌های رفت و آمد خود با مشکلات کمتری مواجه باشند، افزود: در حال حاضر اشتغال معلولان یکی از مهم‌ترین مسایل است. البته انسان کانون استعدادها است و معلولانی هستند که از انسان‌های سالم هم توانمندترند. اصل انرژی در درون انسان است و ما جانبازانی باقی‌مانده از دوران دفاع‌مقدس داریم که حتی از دو چشم نابینا شده‌اند ولی ادامه تحصیل داده و از اساتید برجسته دانشگاه‌ها به شمار می‌آیند.

 

آیت‌الله خاتمی با اشاره به این‌که هر کسی بهر کاری ساخته شده و یک نفر نمی‌تواند در همه زمینه‌ها توانمند باشد، تصریح کرد: هر کدام از ما که گرفتار معلولیت شد، باید واقع‌بین باشد و یقین بداند که گوشه‌گیری و انزوا هیچ گره‌ای را باز نمی‌کند. معلول باید سعی کند که توانمندی‌های خود را در عرصه‌های دیگر به معرض نمایش بگذارد. همان‌طور که برخی معلولان در مسابقات پارالمپیک، مدال‌های بیشتری از ورزشکاران سالم کسب کرده‌اند و بسیار هم قدردان زحمات اطرافیان‌شان هستند.

 

۱۳ آذر ۱۳۹۶ ۰۸:۰۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید