اخبار

برگزاری نشست علمی آسیب شناسی فضای مجازی در اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان زنجان

برگزاری نشست علمی  آسیب شناسی فضای مجازی در اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان زنجان
دبیر کمیته آموزش و پژوهش اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان از برگزاری سومین نشست علمی « آسیب شناسی فضای مجازی(شبکه های اجتماعی) در اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان خبر داد .
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان سجاد اجاقلو گفت : این جلسه با تدریس دکتر محمد حسین حسنی( جامعه شناس فرهنگی) و با حضور همکاران اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان و اداره شهرستان زنجان برگزار گردید.

 در این نشست دکتر حسنی ضمن برسی وتحلیل آسیب فضای مجازی  اذعان داشت: فضای مجازی فقط آسیب و تهدید نیست و فرصت و امتیاز هم هست که در این نشست جنبه آسیب زای فضای مجازی مد نظر است.   

وی ابتدا سیر تحول تاریخی و ظهور شبکه های اجتماعی در دنیا و ایران را بررسی نموده و از میزان مصرف شبکه های اجتماعی و انگیزه مخاطبان و کاربران از ورود به شبکه های اجتماعی از جمله تلگرام و ... سخن گفت.

وی  انگیزه بیش از 65 درصد کاربران را سرگرمی و تفریح عنوان نمود  و با اشاره به برخی شبکه های اجتماعی از جمله یوتیوب که به دلیل داشتن محتوای غیراخلاقی فیلتر شد اظهار داشت به جای حذف و فیلتر کامل شبکه ها باید جایگزین  پیش روی کاربران قرار دهیم و به درستی به جای شبکه اجتماعی یوتیوب، آپارت که یک سایت ایرانی با محتوای سالم است جایگزین شد.

این استاد دانشگاه افزود : باید نیازهای افراد  همچون نیازهای تفریح و ارتباطی در دنیای واقعی برآورده شود تا در دنیای مجازی به دنبال رفع نیاز نباشند.  وبه ما در شناسایی آسیب ها کمک کند.

حسنی در ادامه خاطرنشان ساخت:  افراد در شبکه های اجتماعی نباید در سطح داده و اطلاعات باقی بمانند و باید دانش و سواد رسانه ای  داشته باشند و به شبکه های اجتماعی با دید و تحلیل انتقادی نگاه کنند و همه چیز را براحتی قبول نکنند برای اینکه در فضای مجازی خیلی مطالب سندیت و اعتبار و صحت ندارند.

وی در پایان  با پخش کلیپ های آموزشی راهکارهایی در این زمینه ارائه کرد  : _استفاده از گوشی های ساده

ـ قرار دادن کامپیوتر شخصی مورد استفاده در خانواده در اتاق نشیمن و در معرض دید

ـ استفاده از مودم ساده کابلی به جای وای فای در منزل و محیط کار

ـ تقویت ارتباط با فضای واقعی از طریق عضویت در گروههای ورزشی(ورزش های اجتماعی)، انجمن های علمی، انجمن های خیریه، تغییر دکوراسیون منزل، حضور در پارک ها و مراکز تفریحی، شرکت در نماز جماعت،

ــ آموزش هرم محتوا به کاربران و تقویت مصرف محتوا در سطح حکمت از طریق مطالعه کتب مذهبی، داستان، زندگینامه ها، کتاب های موفقیت، شعر و ضرب المثل

۲۰ آذر ۱۳۹۶ ۰۹:۲۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید