اخبار

کمیسیونی بر عضویت افراد در هیات مدیره تعاونی های مشمول نظارت دارد

کمیسیونی بر عضویت افراد در هیات مدیره تعاونی های مشمول نظارت دارد
رئیس اداره نظارت اداره کل تعاون استان زنجان گفت:کمیسیونی در اداره کل تعاون استان بر عضویت افراد در هیات مدیره تعاونی های مشمول نظارت دارد
سید حسین موسوی در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، با بیان اینکه در ابتدای تشکیل هر تعاونی و عضویت افراد در هیات مدیره آن، جلسات توجیهی برای آنها برگزار می شود، ابراز کرد: دوره های آموزشی از جمله آشنایی اعضای هیات مدیره با قوانین و مقررات و آشنایی آنها با نحوه اداره تعاونی ها از سوی اداره کل تعاون و با توجه به بودجه موجود برگزار می شود.
 
وی با بیان اینکه این دوره ها تنها حدود 20 درصد کل تعاونی های استان را پوشش می دهد، افزود: این دوره ها به منظور آگاهی پیدا کردن این افراد از قوانین و مقررات موجود برگزار می گردد. همچنین پس از تشکیل تعاونی ها نیز دوره هایی به صورت سالیانه با اطلاع رسانی قبلی برای تعاونی های مختلف موجود در استان برگزار می شود تا آنها در اداره تعاونی ها با مشکل مواجه نشوند.
 
این مقام مسئول با اشاره به عضویت افراد در هیات مدیره تعاونی ها، بیان کرد: در دسته بندی تعاونی ها، 2 نوع تعاونی وجود دارد؛ تعاونی های مشمول کمیسیون ماده 5 و تعاونی های غیر مشمول این کمیسیون. تعاونی های عضو کمیسیون ماده 5 قبل از انتخابات برای حضور در هیات مدیره، این افراد باید از طرف شرکت به تعاون معرفی شوند و مدارک آنها در این کمیسیون بررسی شود و این امر در اختیارات کمیسیون است که افراد را رد صلاحیت نماید.  
 
رئیس اداره نظارت اداره کل تعاون استان ادامه داد: البته ممکن است این رد صلاحیت به دلایل مختلفی صورت گیرد؛ به گونه ای که سوابق منفی عملکرد، داشتن پرونده در محاکم قضایی و نداشتن سوابق تحصیلی مرتبط و فعالیت مرتبط با عملکرد تعاونی نیز می تواند از جمله دلایل رد صلاحیت باشد. به همین دلیل اداره تعاون در تعاونی های مشمول می تواند این اظهار نظر را نماید، اما در غیر مشمول این امر وجود ندارد.
 
موسوی تصریح کرد: در تعاونی های غیر مشمول با برگزاری مجمع عمومی، افراد می توانند با کاندیدا شدن و سپس در صورت کسب آراء لازم به عضویت هیات مدیره درآیند و هیچ منع قانونی در این تعاونی ها وجود ندارد. اما در تعاونی های مشمول حتماً باید در عرض یک هفته این مدارک به تعاون ارسال شود تا در کمیسیون یاد شده بررسی گردد.
 
وی با اشاره به شرایط اعضا جهت عضویت در هیات مدیره تعاونی ها، گفت: ماده 38 قانون بخش تعاون، شرایط مختلفی برای عضویت افراد در هیات مدیره دارد. جدای از شرایط عمومی این قانون که باید همه افراد کاندیدا داشته باشند، در مورد یک سری از تعاونی های حساس و بزرگ از جمله تعاونی سهام عدالت با توجه به حساسیت آنها افرادی که مدرک تحصیلی آنها زیر لیسانس باشد، نمی توانند عضو هیات مدیره شوند.
 
این مقام مسئول ادامه داد: در تعاونی مسکن مهر البته این شرط تعدیل شده است؛ به گونه ای که مدیرعامل حتماً باید دارای مدرک تحصیلی لیسانس باشد و اعضای هیات مدیره نیز باید حداقل دارای مدرک تحصیلی دیپلم باشند. در تعاونی های دیگر نیز کمیسیون می تواند اظهار نظر کند که آیا فردی در یک تعاونی حساس و بزرگ که دارای ارتباطات کاری گسترده با حجم زیاد گردش مالی است، می تواند عضو باشد یا نه.
۲۹ آذر ۱۳۸۹ ۰۸:۲۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید