اخبار

تاکنون 80 تعاونی در استان موفق به اخذ ایران کد شده اند

تاکنون 80 تعاونی در استان موفق به اخذ ایران کد شده اند
دبیر اتاق تعاون زنجان گفت: تاکنون 105 تعاونی در استان برای اخذ ایران کد اقدام کرده اند که از این تعداد، 80 تعاونی موفق به اخذ ایران کد شده و پرونده 25 تعاونی دیگر نیز در دست اقدام برای واگذاری ایران کد می باشد

محسن جاویدان در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، با بیان اینکه با توجه به محدودیت های زمانی و مالی، شرکت های تعاونی تا پایان دی ماه امسال برای اخذ ایران کد فرصت دارند، ابراز کرد: با توجه به اینکه الزامات قانونی فراوانی برای شرکت ها اعم از تعاونی و خصوصی برای اخذ ایران کد و پیوستن به این طرح ملی وجود دارد، شرکت های تعاونی باید برای این منظور هر چه سریع تر و پیش از پایان زمان مقرر با مراجعه به اتاق تعاون استان، اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند تا علاوه بر اخذ ایران کد برای کالاهای خود، از تسهیلاتی که در این زمینه برای شرکت های تعاونی در نظر گرفته شده است، استفاده نمایند.

 

وی با اشاره به تسهیلاتی که به تعاونی ها در صورت اخذ ایران کد اختصاص می یابد، افزود: با حمایت اداره کل تعاون، تسهیلاتی از جمله پرداخت مبلغ یک میلیون و 200 هزار ریال به عنوان یارانه، عضویت در اتاق تعاون استان و استفاده از خدمات اتاق به مدت یک سال و تبلیغ کالاها و خدمات شرکت ها از طریق سایت بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان برای شرکت های تعاونی در نظر گرفته می شود.

 

این مقام مسئول به مراحل اخذ ایران کد از سوی تعاونی ها اشاره کرد و یادآور شد:  شرکت های تعاونی می توانند با در دست داشتن کپی شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل، کپی شناسنامه هیأت مدیره، اساسنامه، شرکت نامه، روزنامه های رسمی ثبت و تغییرات شرکت و همچنین یک قطعه عکس مدیرعامل به اتاق تعاون مراجعه نموده و با تکمیل فرم درخواست ایران کد، تشکیل پرونده دهند. پس از این مرحله اتاق تعاون با پرداخت هزینه های مربوطه، اقدامات لازم برای اخذ و صدور ایران کد شرکت تعاونی مذکور انجام می دهد. البته به منظور تسهیل و تسریع امور، اتاق تعاون انجام این امور را به عهده گرفته و شرکت های تعاونی تنها با یک بار مراجعه به اتاق تعاون و ارائه مدارک فوق می توانند کد ملی کالاهای خود را اخذ نموده و به عضویت اتاق تعاون در بیایند.

 

دبیر اتاق تعاون زنجان، با اشاره به مزایای اخذ ایران کد برای تعاونی ها، بیان کرد: اخذ ایران کد از سوی تعاونی ها مزایایی از جمله کاهش هزینه تولید، حمل و نقل، انبار داری، بازاریابی و فروش دارد. همچنین امکان ورود کالاهای کشور را به بازارهای هدف غیر قابل دسترسی فراهم می کند. اخذ ایران کد برای کالاها می تواند از تقلب در تولید، فروش و تجارت کالاها جلوگیری کند و این امر، زمینه ساز جهت تحقق حقوق مصرف کننده می باشد.

 

جاویدان ادامه داد: در صورت اخذ ایران کد، کلیه کالاها و خدمات تولیدی کشور دارای زبان مشترک می شوند، تجارت تسهیل و تجارت الکترونیکی ترویج می شود، با شناسایی کالاهای مجاز از غیر مجاز، جلو قاچاق کالاها گرفته می شود، از خریدهای غیر ضروری به ویژه در بخش دولتی جلوگیری شده و جلوی خروج ارز گرفته می شود، همچنین واسطه ها حذف شده و هزینه مبادله کاهش می یابد.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه با تصویب هیأت وزیران، تجار و تولید کنندگان که کد ملی کالا (ایران کد) دریافت کرده باشند، از تخفیف 10 درصدی در هزینه کارمزد ثبت سفارش برخوردار می شوند، گفت: ایران کد، امکان ارائه اطلاعات کالاها را بر روی پورتال ملی کالا فراهم می کند. با استفاده از این زیر ساخت، هر شرکت می تواند علاوه بر اطلاع رسانی کالاها بر روی این پورتال، از یک صفحه شخصی هم برخوردار شود؛ به گونه ای که در این صفحه می تواند تاریخچه فعالیت شرکت خود را به همراه شماره تماس و همچنین آدرس نمایندگی ها و حتی آدرس وب سایت خود را ذکر نماید.

 

وی با اشاره به تسهیلات پرداخت شده در استان به تعاونی هایی که ایران کد اخذ کرده اند، خاطر نشان کرد: تاکنون برای هر تعاونی که ایران کد اخذ کرده است، تا سقف یک میلیون و 200 هزار ریال به عنوان یارانه پرداخت شده است.

۳۰ آذر ۱۳۸۹ ۰۹:۴۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید