اخبار

فلسفه شکل گیری تعاونی توزیع ثروت بصورت عادلانه است .

فلسفه شکل گیری تعاونی توزیع ثروت بصورت عادلانه است .
مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان گفت : فلسفه شکل گیری تعاونی جلوگیری از تجمع ثروت و توزیع ثروت بصورت عادلانه است .

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان محمدرضا یوسفی در همایش شرکت های تعاونی مصرف استان  اظهارداشت: اگر نیم نگاهی به تاریخچه و سیر تحولات تعاونی ها داشته باشیم تعاونی از سال 1303 همزمان با قانون تجارت در کشور معرفی شدند .

وی افزود : تعاونی ها در ایران بیش از 80 سال فعالیت می کنند . در سال 1314 اولین شرکت تعاونی در منطقه داوود آباد گرمسار شروع به فعالیت کرد . در سال 1322 اولین قانون تعاون در قالب لایحه ای تدوین شد و دو سال بعد در مچلس مطرح و به شکل قانون درآمد .

یوسفی بیان داشت : در سال 1342 سازمان مرکزی تعاونی های روستایی تشکیل گردید و کلاً 3000 هزار تعاونی در سطح کشور فعالیت می کردند . بعد از انقلاب اسلامی شرکت های تعاونی نقش اساسی در توزیع کالاهای مورد نیاز مردم را بر عهده داشتند . همه ما صف های طولانی مقابل شرکت های تعاونی روستایی ، شهری ،  فرهنگی و اداری را به خاطر داریم .

وی خاطرنشان ساخت: مردم به تعاونی ها اعتماد ویژه داشتند. کالاها از تولید به مصرف عرضه می شد و از کیفیت و قیمت بسیار مناسبی برخوردار بود . ولی امروزه از اعتماد مردم به تعاونی ها بسیار کاسته شده است . 

این مقام مسئول در ادامه به عواملی که موجب نزول جایگاه تعاونی ها شده اشاره کرد و ریشه این ناکارآمدیها را از دیدگاه فعالان بخش تعاون نبود فرهنگ تعاون در کشور ، نگاه تبعیض آمیز دولت در مقایسه با بخش خصوصی و تعاونی ، نبود فضای رقابتی و صادارات و ضعف دانش و تخصص مدیران شرکت های تعاونی  دانست .

وی تصریح کرد: این همایش فرصت مغتنمی است تا مسائل و مشکلات تعاونی ها را از نزدیک بشنویم و آمادگی خود را برای حمایت از بخش تعاون اعلام می داریم . و در پایان همایش اعضا نقطه نظرات و مشکلات خود را بیان کردند .

 
۲۱ دی ۱۳۹۶ ۰۸:۴۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید