اخبار

70 کودک کار در استان زنجان شناسایی شده است

70 کودک کار در استان زنجان شناسایی شده است
مدیر کل بهزیستی استان زنجان گفت: 70 کودک کار در استان زنجان شناسایی شده است.
 

محمد محمدی قیداری با اشاره به اینکه بهزیستی 152 وظیفه گوناگون دارد که یکی از آن‌ها ساماندهی کودکان کار و خیابانی است، اظهار کرد: کودک کار و کودک خیابانی دو تعریف متفاوت دارد.

 

وی با اشاره به اینکه با توجه به تعریف بهزیستی استان زنجان کودک خیابانی ندارد، اضافه کرد: این در حالی است که حدود 70 کودک کار در استان زنجان شناسایی شده که در فعالیت‌های مختلف از جمله آبفروشی بر سر مزار فعالیت دارند.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با اشاره به اینکه دستگاه‌های متعدی در زمینه کودکان فعال فغالیت می‌کنند، تصریح کرد: چون محوریت حمایت از کودکان کار با بهزیستی است این نهاد مؤسسه‌ای را در این حوزه فعال کرده است.

محمدی با اشاره به اینکه مؤسسه خیریه فعال شده در حوزه کودکان کار این کودکان را شناسایی می‌کند، ادامه داد: در این زمینه هم برای خانواده این کودکان آموزش‌های لازم ارائه می‌شود و هم پیگیری شرایط روحی، عاطفی و تحصیلی کودکان کار و ارائه خدمات مددکاری به آنان در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه در طول اجرای برنامه ششم توسعه، باید 25 درصد کودکان کار، از چرخه خارج شوند، افزود: این بدان معنا است که هر سال 5 درصد از این کودکان از چرخه خارج می‌شوند.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با اشاره به اینکه کودک خیابانی کودکانی هستند که فاقد سرپرست و سرپناه باشند، عنوان کرد: چنین کودکانی در استان زنجان شناسایی نشده‌اند.

محمدی با اشاره به اینکه کودکان کار حاضر در استان زنجان سرپرست دارند، ولی به دلایلی از جمله بدپرست بودن، معتاد بودن والدین و همچنین نیاز مالی مجبور به کار هستند، افزود: این کودکان دارای سرپناه بوده و در زمینه اسکان مشکلی ندارند.

وی با اشاره به آئین‌نامه هیأت دولت در مورد کودکان کار اظهار کرد: در این آئین‌نامه دستگاه‌های مختلف وظایف مختلفی را برعهده دارند.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با اشاره به اینکه اگر کودکی سرپناهی نداشته باشد، با دستور دستگاه قضایی به مراکز شبه خانواده سپرده می‌شود، بیان کرد: این مراکز شرایط پذیرش با دستور قاضی و حضور در قرنطینه از خدمات مددکاری بهره‌مند شده تا وضعیت آنان مشخص شود.

۳۰ دی ۱۳۹۶ ۰۹:۳۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید