سوالات متداول مشاغل خانگی

سوالات متداول مشاغل خانگی :

1-مشاغل خانگی  شامل چه رشته هایی میشود؟

بر اساس مصوبات ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، رشته های مشاغل خانگی در حوزه های صنایع دستی،فرش، کشاورزی،دامپروری،فناوری اطلاعات،صنعت . لیست کامل رشته ها در سایت وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی قرار دارد.

2-برای پیشنهاد عنوان شغلی جدید چه باید کرد؟

در صورت عدم وجود شغل مورد نظر متقاضی در فهرست مشاغل خانگی، می تواند شغل مد نظر خود را پیشنهاد کند. مشاغل پیشنهادی متعاقبا بررسی و در صورت تصویب، به فهرست مشاغل خانگی اضافه خواهند شد.

3-نحوه فعالیت در مشاغل خانگی چگونه است؟

به 3 صورت امکان پذیر است: مستقل -تحت پوشش -پشتیبان

4-نحوه ثبت نام برای مشاغل خانگی به چه صورت است؟

متقاضیان مشاغل خانگی میتوانند با مراجعه به سایت Mashaghelkhanegi.ir    ثبت نام کنند

5-آیا برای شروع فعالیت در مشاغل خانگی نیاز به مجوز است؟کلیه متقاضیان مستقل و پشتیبان برای انجام فعالیت در حوزه مشاغل خانگی نیاز به دریافت مجوز دارند.

6-شرایط لازم و مراحل دریافت مجوز چیست؟

شرایط لازم برای دریافت مجوز شامل شرایط عمومی واختصاصی است. متقاضیان واجد شرایط، فرم تکمیل شده ثبت نام و مدارک لازم را به دستگاه اجرائی ذیربط ارائه می نمایند. پس از انجام بررسی های لازم و در صورت تائید طرح در دستگاه اجرائی، مجوز مربوطه توسط اداره کل کار و امور اجتماعی استان صادر خواهد شد.

7-آیا شاغلین کسب و کار خانگی مشمول حمایت بیمه ای خواهند شد؟

مشمولین قانون با ارائه مجوز کسب و کار خانگی می توانند نزد صندوق تامین اجتماعی بیمه و از مزایای آن برخوردار شوند. مشمولین صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر تابع قوانین و مقررات مربوطه خواهند بود.

8-از شاغلین خانگی چه حمایتهایی به عمل خواهد آمد؟

متقاضیان مشاغل خانگی در صورت واجد شرایط بودن از انواع گوناگون حمایتها نظیر حق بیمه خویش بازارهای محلی جهت عرضه محصولات خانگی و غیره برخوردار خواهند شد.

9-شیوه نظارت بر مشاغل خانگی به چه صورت است؟

نظارت در حوزه مشاغل خانگی به 3 مرحله قبل از پرداخت، حین پرداخت و پس از پرداخت تسهیلات تقسیم بندی می شود. جهت اطلاع از چگونگی نظارت به سایت وزارت کار و امور اجتماعی مراجعه شود.

10-شرایط و استاندارد های لازم برای مشاغل خانگی کدام است؟

فهرست رشته های مشاغل خانگی و نیز اطلاعات مربوط به تعدادی از رشته های مشاغل خانگی در سایت وزارت کار و امور اجتماعی قسمت مشاغل خانگی موجود و قابل مشاهده است.